Paličkování

ilustrační foto

O vzniku krajkářství koluje mnoho domněnek, pohádek, pověstí, legend. Jisté však je, že je to řemeslo velmi staré, pracné, časově náročné a jedinečné. V historii měly krajky cenu zlata a byly výhradně ozdobou bohatých a mocných. V dnešních časech se krajkářství stalo zábavou, koníčkem a výjimečným umem chytrých žen. Paličkovaná krajka je královna mezi textilními řemesly, která nabízí nevyčerpatelnou možnost technického, výtvarného i osobitého řešení provedení. Ten, kdo pronikne do tajů výroby a najde kouzlo klapotu paliček, těžko opustí tuto činnost a pokud ano, vrátí se. Kdo chce krajky dělat, musí zapomenout na okolní svět starostí a nepohody, s plným nasazením a celým duchem se ponořit do tvořivé práce, která přináší uspokojení i hmatatelné výsledky krajky. Paličkování je činnost, která vytěsní „nepohodu“, a krajkářky jsou ženy „vybrané společnosti“ – chytré, trpělivé, pracovité, pečlivé, ctižádostivé, emancipované. Nezapomínejme, že česká krajka má přívlastek moderní a stala se vzorem a učitelkou celému krajkářskému světu.

Kdy začít?
Nikdy není pozdě. Má nejmladší krajkářka byla 6 letá holčička a nejstarší 87 letá dáma.

Proč se učit?
Umět něco, co umí málokdo. Procvičovat prsty i paměť. Zachovat kulturní odkaz příštím generacím.

Co potřebujete?
Chuť a dobrého učitele.

Jaké pomůcky?
Herduli (válec pilin nebo sena), paličky, špendlíky, nitě, nůžky, háček. Materiál na paličkování lze zakoupit za zvýhodněnou cenu u lektorky, pro začátek nabízíme možnost zapůjčení.

Lektorka: Lenka Malátová (absolventka Školského ústavu umělecké výroby v Praze a pedagožka ručně paličkované krajky)

Rozsah: 2 hodiny/ 14 lekcí

Cena: 1800 Kč/ 14 lekcí

Termín: od září 2017

Další informace: Pavla Filipová, info@vesnaspolek.cz, +420 733 506 684

Blahopřejeme slečně Markétě Fabiánkové z kurzu Paličkování za skvělou reprezentaci pod vedením p. Lenky Malátové na Festivalu paličkovanej čipky v Krakovanech a dosažené výsledky v soutěži "Mezi nebem a zemí":

1. místo od odborné poroty

3. místo od návštěvníků festivalu

Fotografie ze soutěže jsou níže na této webové stránce.

• Termín: 2017/2018 pondělí v 15 - 17 h, od 15.1.2018 (14 lekcí)

• Termín: 2017/2018 pondělí v 17 - 19 h, od 15.1.2018 (14 lekcí)

• Termín: 2017/2018 úterý v 16 - 18 h, od 16.1.2017 (14 lekcí)